DO ZUS-u BEZ AKTU MAŁŻEŃSTWA – DZIĘKI IZBIE

Dzięki interwencji Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Zarząd ZUS-u odstąpił od wymagania przedkładania aktu małżeństwa przy ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy w imieniu małżonka zmarłego. Wszystko za sprawą pisma, skierowanego do Prezes ZUS-u przez Dyrektora Izby Dariusza Dutkiewicza. Pismo zostało skierowane w związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Dyrektora Izby dotyczącymi obowiązku składania aktów małżeństwa przy ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy. Jak wszyscy wiemy akt zgonu zawiera dane małżonka i w większości przypadków nie ma potrzeby dostarczania dodatkowych aktów stanu cywilnego. dotychczasowa procedura wydłużała czas uzyskania zasiłku pogrzebowego – akt zgonu otrzymujemy od ręki, a na akt małżeństwa czeka się tydzień w USC.

Pozdrawiam Dariusz Dutkiewicz