UWAGA NA NIEUCZCIWYCH PRZEWOŹNIKÓW !!!

Do Polskiej Izby Branży Pogrzebowej dociera coraz więcej skarg na nieuczciwe firmy świadczące usługi w zakresie transportu międzynarodowego zwłok ludzkich. Ostatnio głośno było o jednej z takich firm w TVN. Nie jest ona jednak jedyna. Początkowa niska cena zwodzi potencjalnych klientów, w tą pułapkę wpadają zarówno osoby indywidualne, jak i właściciele zakładów pogrzebowych.  W celu ciencia kosztów  jednym samochodem wozi się ponadnormatywną ilość osób zmarłych, poukładanych piętrowo. Zwłoki osoby zmarłej w Niemczech zamiast bezpośrednio zostać przywiezione do rodziny zmarłego w Polsce krążą po całej Europie. Przykład z życia – Polak umarł w Berlinie, z Berlina  jego ciało pojechało do Anglii, aby firma mogła łączyć transporty i jednym samochodem wozić wiele ciał osób zmarłych. Z Anglii ciało trafiło do Lyonu we Francji i dopiero przez Niemcy z powrotem do Polski. Zgroza.   Po prawie dwóch tygodniach w karawanie latem. Nie trzeba opowiadać, jak wyglądało ciało osoby zmarłej.  Co ważne rodzina zmarłego nie miała pretensji do firmy przewozowej, ale do zakładu pogrzebowego któremu zleciła usługę, a on podnajął podwykonawcę. Aktualnie sprawa jest na Policji i niedługo trafi do sądu. Zakład pogrzebowy czeka zapewne wielotysięczne odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych rodziny zmarłego i sprofanowanie zwłok. NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ NISKIEJ CENIE. NA KOŃCU ZAPŁACIMY KROCIE.

Jak uniknąć nieuczciwej firmy przewozowej:

• sprawdź co zawiera cena,
  • jaki jest czas realizacji usługi,
  • i to co jest napisane małym drukiem na końcu…

tylko tak unikniecie Państwo kłopotów.

Dariusz Dutkiewicz
Prawnik i Dyrektor Izby