LIPA (SOSNA) NIE DĄB – CZYLI UWAGA NA OSZUSTÓW

Prawda wyjdzie na jaw czasami w najmniej oczekiwany sposób. Ale po kolei… Do Polskiej Izby Branży Pogrzebowej trafiła następna bardzo ciekawe sprawa – oszustwo dotyczące trumien. W pewnym mieście zakład pogrzebowy sprzedał do pogrzebu trumnę dębową. Odbył się pogrzeb. Wszystko było w najlepszym porządku – jednak do czasu. Po pół roku od pogrzebu prokuratura zleciła wykonanie ekshumacji zwłok podejrzewając udział osób trzecich w śmierci zmarłego. W trakcie ekshumacji przy wyjmowaniu trumny okazało się, że z jej powierzchni zeszła dębowa okleina a pod spodem ukazała się zwykła sosnowa deska. Rodzina zmarłego została oszukana, kupiła trumnę dębową a dostała sosnową. Do Prokuratury Rejonowej zgłoszono przestępstwo oszustwa.  Właściciel zakładu pogrzebowego broni się twierdząc, że nie wiedział, że trumna jest oszukana. W zeznaniach winę zrzuca na producenta trumien. Czas pokarze komu Prokurator da wiarę i kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Osobiście wierzę przedsiębiorcy pogrzebowemu, ale to w niczym mu nie pomoże. Dodatkowo ze szkodą dla zakładu pogrzebowego sprawa stała się znana w całej okolicy. Kilkanaście lat ciężkiej pracy na zaufanie i renomę poszło na marne w jeden dzień. Teraz ludzie mówią „Nie idź tam, bo oszukują.”

Jak najprościej odróżnić trumnę dębową od sosnowej tylko oklejonej dębową sklejką ?

Standardowa trumna dębowa waży przeciętnie 70-75 kilo. Tak samo wyglądająca trumna sosnowa oklejona dębową sklejką będzie ważyć około 40-45 kilo. Wystarczy więc umieścić je na wadze i wszystko stanie się jasne.

Przedsiębiorca pogrzebowy to zawód zaufania publicznego, który wykonuje niezwykle ważną pracę. Zaufanie i renomę, na którą pracuje się przez lata można zaprzepaścić w jeden dzień. Uważajmy więc na nieuczciwych producentów trumien.

Dariusz Dutkiewicz

Prawnik, Dyrektor Izby