BRANŻA POGRZEBOWA NIE ZAROBI NA PANDEMII

Poniżej fragment wywiadu „Rzeczpospolitej” z Prezesem Izby Panem Robertem Czyżakiem – „Branża pogrzebowa nie zarobi w pandemii mimo rosnącej liczby zgonów”

Przychody branży pogrzebowej bez zmian, rentowność może spaść.

Jak ocenia cytowany przez gazetę Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej i właściciel domu pogrzebowego Apokalipsa, pomimo gwałtownego wzrostu liczby pochówków w październiku i w pierwszej połowie listopada „przychody branży będą w tym roku na podobnym poziomie jak w 2019 r., a rentowność może nawet spaść”. Obniża ją bowiem wzrost kosztów dezynfekcji, wynikający zarówno z rygorów sanitarnych, jak i wyższych cen. Ceny rękawiczek i środków do dezynfekcji poszły w górę o 400–500 proc. – zaznacza Czyżak.

„Rz” zwraca uwagę, że podczas gdy koszty zakładów pogrzebowych poszły w czasie pandemii w górę, to średnie wydatki na pochówki nie wzrosły. Zdaniem Roberta Czyżaka, jak pisze gazeta, pogrzeby organizowane w czasie pandemii są uboższe, szczególnie w przypadku osób zmarłych na COVID-19, których w obecnym reżimie sanitarnym nie można ani przygotować, ani ubrać do trumny.

W dodatku zamknięcie gastronomii sprawiło, że nie organizuje się konsolacji, zaś ograniczenia dotyczące dystansu, a także lęk przed zakażeniami, powodują, że w uroczystościach pogrzebowych uczestniczy mniej osób. Spadają więc wydatki na kwiaty i znicze – czytamy.